پخش مویرگی

مقدمه ایی بر فروش و پخش مویرگی

 

مقدمه ERP4YOU.IR

اگر موافق باشید باهم سفری داشته باشیم از شهر شلوغ تهران تا روستایی دور در استان زیبای گیلان. صبح که از منزل خارج و وارد خیابان می شویم، ماشین های شرکت های پخش را می بینیم که جلو خرده فروشی های محلی صف شده و در حال توزیع سفارشات هستند. برخی از این ماشین های توزیع بسیار حرفه ایی و مزین به یک نام و نشان هستند و برخی خیلی معمولی و بی نام و نشان، مانند یک پراید باری. برخی از این ماشین های توزیع یک راننده دارند که همه کارها را به تنهایی انجام می دهند و برخی دیگر همراه هر راننده یک موزع یا فروشنده نیز حضور دارد که وظایف تخصصی تحویل و وصول و گاهی سفارش گیری را نیز انجام می دهند. موزعین معمولا تبلتی در دست دارند و اطلاعات عملیات تحویل، وصول وسفارش گیری را در آن ثبت می کنند.

این ماشین های پخش معمولا جلو فروشگاههای اقلام پرمصرف مانند مواد پروتئینی، غذای نیمه آماده، نوشیدنی، لبنیات ، دارو، آرایشی بهداشتی و دخانیات ...در حال تحویل سفارش هستند. البته این روز ها شاهد این هستیم که هدف جدید خودروهای پخش، خرده فروشی های مدرن مانند فروشگاهای زنجیره ایی هستند و هر روز نیز تعدادشان بیشتر می شود. 

با هر زحمتی که شده از لابه لای این ماشین های پخش می گذریم و خود را به خارج شهر می رسانیم. هر بزرگراه، اتوبان، جاده قدیم یا جدیدی را انتخاب کرده باشیم، ماشین های پخش را می بینیم که یا خالی هستند و به سرعت در حال حرکت به سمت انبار پخش خود جهت بارگیری هستند و یا بارگیری کرده و در حال حرکت به سمت مسیر توزیع روزانه از قبل برنامه ریزی شده جهت تحویل سفارشات به خرده فروشان محلی هستند. اینکه انبارهای توزیع کجا هستند و بارگیری چگونه انجام میشود، خیلی برای ما معلوم نیست، آیا انبارها در کارخانه تولید کننده محصولات هستند؟ آیا در یک شعبه پخش منطقه ایی می باشند؟ یا در یک انبار مرکزی فروشگاه زنجیره ایی مدرن هستند؟

هر چه از تهران دورتر می شویم دیگر اثری از این ماشین های پخش نیست تا اینکه در جایی از مسیر تصمیم می گیریم بنزین بزنیم. اینجا هم  یک ماشین پخش روغن موتور معروف حضور دارد و فروشنده در حال معرفی محصولات جدید روی تبلت و نیز تحویل روغن موتور و ضدیخ مورد نیاز مشتری می باشد.

بنزین را می زنیم به سمت رشت به راه می افتیم، از گردنه های زیبا، جنگلها و کشتزارها و رودخانه های زیبا می گذریم و به نزدیک رشت می رسیم. جواب سوال خود در خصوص انبارهای پخش را اینجا پیدا می کنیم. قدم به قدم شعب بخش، کارخانه های تولیدی، انبارهای مرکزی و ... را می بینیم که ماشین ها توزیع به سرعت در حال ورود وخروج و بارگیری در پایانه های بارگیری هستند. کارخانه زمزم رشت، پخش فردوس رشت، پخش سراسری ایران، خوشگوار رشت، ایستک رشت و...  نمونه هایی از این کارخانه ها، شعب پخش، انبارهای مرکزی خرده فروشی های زنجیرهایی هستندکه ماشین های توزیع در آنجا بارگیری می شوند و جهت توزیع به سمت شهر رشت و سایر شهرهای نزدیک و روستاها حرکت می کنند.

از رشت می گذریم و به روستای مقصد می رسیم، در مرکز روستا فروشگاهی وجود دارد که اینجا هم ماشین پخش یک شرکت نوشیدنی با همان شکل و شمایلی که در تهران دیدیم در حال توزیع همان محصولات با همان قیمت و بسته بندی می باشد. خسته راه نباشید، سفر ما به پایان رسید، سفری که مرور پویایی، یکپارچگی و گستردگی صنعت فروش پخش مویرگی نیز چاشنی آن شد.

 

اما حالا به سوالات جدیدتری روبرو هستیم. آنچه با هم دیدیم از ماشین پخش گرفته تا راننده، موزع، تحویل بار، سفارش گیری، وصول،ویزیت و... همه و همه نوک کوه یخی فروش و پخش فروشی مویرگی هستند، اما در قسمت پنهان این کوه یخی چه خبر است؟  با ما همراه باشید تا پاسخ این سوالات را باهم مرور کنیم:

• اهمیت فروش و پخش مویرگی چیست؟

• جایگاه شرکت های پخش در کانال توزیع چیست؟

• انواع شرکت های پخش کدامند؟

• وظایف یک شرکت فروش و پخش مویرگی چیست؟

• ویژگی های یک شرکت پخش مویرگی چیست؟

• مزایا و معایب شرکت پخش مویرگی چیست؟

• انواع کانال فروش در شرکت های پخش مویرگی کدامند؟

 

 برای پاسخ این سوالات به لینک زیر مراجعه فرمایید:

 

https://www.systemgroup.net/knowledge-network/what-is-distribution-channel/

 

 


نوشتن دیدگاه